افتتاح سد نساز- کلنگ زنی پروژه گازرسانی طولاش - اهداء آمبولانس به لرد

سد نساز در هشجین امروز با حضور استاندار  اردبیل افتتاح شد. این سد خاکی در 30 کیلومتر هشجین ساخته سده وبا 450 هزار متر
مکعب ظرفیت،150 هکتار از اراضی منطقه را ابیاری خواهد کرد. سد نساز 188 مترطول و18  متر ارتفاع دارد وبرای ساخت آن یک میلیاردو200 میلیون تومان هزینه شده است.
استاندار درمراسم بهره برداری از این سد استفاده بهینه از منابع آبی ومهار آبهای جاری را از اولویت برنامه های دولت برشمرد وبا اشاره به شرایط مناسب اقلیمی منطقه
هشجین بای کاشت دیم انجیر،بادام وانگور خواستار تبدیل این منطقه به احداث وتوسعه  باغهای انجیر وبادام شد. عبدایمانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم گفت:هم اکنون
42 طرح کشاورزی با 3 میلیاردو470 میلیون تومان اعتبار در شهرستان خلخال درحال  اجراست. خالقی نماینده مردم خلخال وکوثر درمجلس شورای اسلامی نیز خواستار استفاده
ازآب قزل اوزن وتسریع در احداث سدّشهید بهشتی شد. حجت الاسلام رضوی نیا امام جمعه  شجین هم با اشاره به هدر رفت 600 میلیون متر مکعب آب در منطقه هشجین ،براستفاده
بهینه از این آبها تاکید کرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا ، استاندار اردبیل در مراسم افتتاح این پروژه گفت: احداث سدهای معیشتی وخاکی در سطح مناطق مختلف استان با هدف مهار آبهای سطحی و استفاده بهینه و حداکثری از منابع آبی خدادادی صورت می گیرد و چنانچه از منابع آبی استان به درستی استفاده نشود خود این آب و نعمت الهی تبدیل به دردسر و مشکل خواهد شد.

سید حسین صابری افزود: یکی از کارهای مهم در سالهای اخیر در سطح استان ایجاد سدهای معیشتی و خاکی با هزینه نسبتا کم و مناسب و در زمان کوتاه بوده که بخشی از نیاز منطقه را در خصوص آب شرب - صنعتی و کشاورزی تامین می کند.

وی بیان کرد: سد خاکی روستای نساز نیز یکی از این سدها می باشد که عملیات اجرایی آن در تابستان سال گذشته آغاز و با گنجایش مخزن 540 متر مکعب و تامین آب زراعی 150 هکتار از اراضی پایاب امروز به بهره برداری می رسد.

استاندار اردبیل در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه برای اجرای این پروژه 12 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده ، اظهار داشت : هم اکنون 28 پروژه بزرگ و کوچک جهاد کشاورزی استان در شهرستان خلخال در حال اجراست  و هزینه سدهای کوچک و خاکی و معیشتی از محل اعتبارات استانی و اعتبارات سدهای بزرگ از محل اعتبارات ملی شرکت آب منطقه ای کشور تامین می شود.

وی گفت: این پروژه ها هم اکنون از پیشرفت 60 الی 70 درصدی برخوردار بوده و انتظار می رود بهره برداری از آنها تا نیمه اول سال آینده آغاز شود.

صابری در جریان سفر خود به خلخال در جمع اهالی روستای لرد از توابع بخش شاهرود خلخال حاضر و یک دستگاه خودروی آتش نشانی را که با هزینه یک میلیارد و 100 میلیون ریال خریداری شده بود به دهیاری این روستا اهدا کرد.

وی با اشاره به اینکه روستای لرد با جمعیت بالای چهار هزار نفر یکی از روستاهای پرجمعیت این شهرستان محسوب و قابلیت تبدیل شدن به شهر را دارد برای تبدیل شدن این روستا به شهر در آینده نزدیک قول مساعد داد.

و همچنین مراسم کلنگ زنی به 6 روستای بخش مرکزی خلخال طولاش - بفراجرد - خانقاه -آل هاشم علیا - آل هاشم سفی  برگزار شد.

/ 0 نظر / 34 بازدید