زیبایی های جشن معلم

 "مرسل رحیمی ، نقی نقی زاده و رستم نوری" هر سه متولد سال 1303 هستند که در سال 1310 نخستین بار در مدرسه ناصری خلخال پا به عرصه یادگیری علم و دانش گذاشتند و اینک پس ازچندین دهه به یاد آن روزها همنشین اولی ها در این مدرسه شدند.


این سه دانش آموز روزهای گذشته پس از طی مدارج تحصیلی برای چندین سال در این مدرسه آموزگار بودند.

حضور این سه پیشکسوت 90 ساله عرصه تعلیم و تربیت در بین دانش آموزان ابتدایی مدرسه ناصری موجب خوشحالی دانش آموزان شده و به محض ورود آنها به مدرسه شور و هیجانی وصف ناپذیر در بین دانش آموزان و معلم های مدرسه ایجاد شد.

همچنین در این آیین دلنشین که روز سه شنبه به مناسبت گرامیداشت هفته معلم و پاسداشت مقام معلم برگزار شد کیک جشن تولد یک صد و ششمین سال تاسیس مدرسه ناصری خلخال بدست این پیشکسوتان فرهنگی بریده شد.


به گفته پیشکسوتان فرهنگی خلخال ، مدرسه ناصری شهر خلخال 106 سال پیش به عنوان دومین مدرسه استان آذربایجان شرقی پس از مدرسه رشدیه تبریز توسط خیر مدرسه ساز مرحوم ناصر دفتر روایی تاسیس شده و از آن روز تاریخ جدیدی در بحث فرهنگ و ادب این شهرستان ورق خورد.


مدیر آموزش و پرورش خلخال در این آیین گفت: تاسیس اولین مدرسه خلخال 106 سال پیش به دست مرحوم ناصر دفتر روایی معلم افتخاری بزرگ برای مردم فرهنگ دوست و عالم پرور خلخال است.


سیداردشیر رشیدی افزود: حضور امروز پیشکسوتان با روحیه بشاش در جمع دانش آموزان و فرهنگیان مدرسه ناصری می تواند دانش آموزان امروزی را در شناخت ویژگی های شغل مقدس معملی و انتخاب شغل در آینده کمک کند.


نقی زاده یکی از پیشکسوتان در این آیین به مدت 40 دقیقه سخنرانی کرده و گوشه هایی از خاطرات خود در این مدرسه را به دانش اموزان بیان کرد.

 منبع : ایرنا ( عکاس : بهرام نقی زاده )

 لازم به توضیح است که سال تاسیس دبستان بر روی تابلو مدرسه 1287 قید شده و حال آنکه بر اساس کتاب خاطرات و اسناد ناصر دفتر روایی سال 1285 سال آغاز به کار مدرسه عنوان شده است و لذا تاریخ درج شده در عنوان با توجه به تاریخ درج شده در کتاب ( 108 ) قید شده و تاریخ مندرج در متن خبر بر اساس تابلوی نصب شده در دبستان ناصری قید شده است

 

همین خبر به نقل از خبرگزاری فارس :

 

صبح امروز جشن یکصد و ششمین سالگرد تاسیس مدرسه ناصری خلخال برگزار شد.

 اولین مدرسه استان اردبیل در شهرستان خلخال در سال 1287 هجری شمسی به دست مرحوم ناصر دفتر روائی ساخته شد.

 فضای مدرسه هر چند معماری جدید داشت اما دیوارها و عکس‌های الصاق شده به دیوارها نشان از قدمت این مدرسه داشت.

 تصاویری از معلمان قدیمی، موسس و مدیران و عکس‌های قدیمی دانش‌آموزان نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

 اما جشن امروز سه میهمان ویژه نیز از سال‌های دور علم و تحصیل در خلخال داشت نقی نقی‌زاده، رستم نوری و مرسل رحیمی دانش‌آموزان سال 1310 این مدرسه بودند.

 اما این سه دانش‌آموز سال‌های دور مدرسه ناصری خلخال بعد از سال‌ها معلم شده و در مدارس شهرستان خلخال تدریس کرده بودند.

 با دیدن کودکان و دانش‌آموزان به یاد سال‌های تحصیل خود زبان گشوده و از خاطرات خود گفتند.

 نقی نقی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: بعد از معلم شدن در روستای بلوکانلو خلخال مشغول به معلمی شدم، در سه شیفت به دانش‌آموزان درس می‌دادم. آن روزها ماشینی در کار نبود و من مجبور بودم با اسب مسیر طولانی شهر خلخال تا روستای بلوکانلو را طی کرده برای درس دادن به دانش‌آموزانم سختی و مسافت راه را تحمل کنم و اکنون شاگردانم در ادارات مختلف کارمند شده و حتی بازنشسته هم شده‌اند و به این شغل افتخار می‌کنم.

 رستم نوری دومین دانش‌آموز نیز به خبرنگار فارس در اردبیل با اشک شوق از معلم‌های خود گفت: هنوز هم به این مدرسه تعلق دارم و فکر می‌کنم که باز دانش‌آموزم هر چند بعدها معلم شدم اما خاطرات علم‌آموزی در این مدرسه هیچ وقت از یادم نمی‌رود.

 

 

وی یادآور شد: آن روزها که در خلخال مدرسه بود در اردبیل خبری از مدرسه نبود تنها چند مکتب‌خانه قرآن به سوادآموزان قرآن را تدریس می‌کردند و مدرسه در اردبیل وجود نداشت و حتی بعدها بعد از تاسیس مدرسه معلم خانم برای مدارس آنجا نبود که از خلخال یک خانم و آقا برای تدریس به آنجا رفتند و مشغول شدند.

 نوری خطاب به دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: هم خود در این مدرسه درس خوانده‌ام و هم دانش‌آموزانی در این مدرسه تربیت کرده‌ام که اکنون هر وقت آنها را می‌بینم به آنها افتخار می‌کنم.

 مرسل رحیمی سومین دانش‌آموز سال‌های دور این مدرسه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل گفت: وقتی بعد از 80 سال وارد مدرسه شدم انگار در قلبم چراغی روشن شد. دیدن این کودکان و علاقه آنها به تحصیل مرا به سال‌‌های کودکی‌ام برد و فکر کردم که باز دانش‌آموز هستم.

 

هر سه این دانش‌آموزان با تکیه بر نیمکت کلاس اول مدرسه ناصری خلخال تجدید خاطره کرده و جملاتی بر تخته سیاه نوشتند.

 از نوع نوشتن‌ها معلوم بود که خوش خط بودند هر چند دست‌هایشان در گذر زمان به لرزش افتاده بود.

 در حاشیه این مراسم دانش‌آموزان با تقدیم گل‌هایی به دستان معلمان پیر و کهنسال این مدرسه بوسه زدند و محبت آموختند.

 سید اردشیر رشیدی رئیس آموزش پرورش خلخال و فرهاد فتح الله‌زاده مدیر مدرسه ناصری نیز در سخنانی با ابراز خوشحالی از این که قدمت و فرهنگ دیرینه خلخال بعد از 106 سال ارج نهاده می‌شود اظهار خوشحالی کردند.

 رئیس آموزش و پرورش خلخال گفت: فرهنگ و ادب اهالی خلخال از دیرباز زبانزد عموم مردم بوده و این شهر با جای دادن اولین مدرسه استان در خود به عنوان شهری فرهنگی محسوب می‌شود.

 در پایان این مراسم به مناسبت سالگرد شهادت شهید مرتضی مطهری و گرامیداشت یاد این شهید عرصه علم و تربیت از 20 معلم شاغل در این مدرسه با اهدا لوح از سوی آموزش و پرورش خلخال تجلیل شد.

 منبع : خبرگزاری فارس ( مصطفی مرادخانی )

به نقل از سایت خلخالیم

/ 2 نظر / 92 بازدید
حکمتی منامن

تقدیم به هرکه نامش معلم وعشقش معلمی است: گلدیم کلاسا من سنی گوردوم قَنَت آشدم عشقونده یخیلدیم گَنه دوردوم سوراقاشدم قوشلارکیمی پروازائلیوب داغلاری آشدم ای غصه لی گونلرده منه گونده نگهبان ای ایسته مه لی نازلی بشرسئومه لی انسان ...باسپاس ازکارخوبتان ساعدعزیز.

masjed-khalkhal.salehin.ir

باسلام خدمت مدیر سایت به اطلاع جنابعالی میرساند پایگاه اطلاع رسانی شهید غلامی شهرستان خلخال راه اندازی و آماده ارائه آخرین اخبار بروز ایران وجهان اخبار شهرستان خلخال، اخبار وبرنامه های فرهنگی، اخبار ورزشی و.... می باشد.آدرس سایت: masjed-khalkhal.salehin.ir